Ciekawe informacje
Medyczna Marihuana

THC pomoże wyleczyć depresję

THC pomoże wyleczyć depresję

THC należy do grupy kannabinoidów egzogennych, tzn takich, które naśladują nasz naturalny neuroprzekaźnik i tym samym mają zdolność do reagowania z odpowiednimi białkowymi receptorami rozmieszczonymi w poszczególnych narządach. Są to receptory typu CB1 i CB2. Pierwsze zlokalizowane są w ośrodkowym układzie nerwowym, głównie w hipokampie i substancji czarnej mózgu, czyli w obszarach odpowiadających za pamięć, sen, czuwanie, emocje, koordynację ruchów ciała. THC ma szczególną moc działania na tego typu receptory, a tym samym jest w stanie znacznie podnieść nastrój i wprowadzić organizm w stan odprężenia.

Jak działa THC?

Do receptorów typu CB2 przyłączają się kannabinoidy, powodując blokowanie przepływu jonów wapna ze środowiska zewnętrznego komórki do jej wnętrza. W rezultacie modyfikacji ulega cały metabolizm komórkowy. Zmianom podlega także system odpowiedzialny za wytwarzanie niektórych hormonów i neuroprzekaźników. Dla wywołania odpowiedniej reakcji potrzebny jest ligand czyli konkretny związek chemiczny, będący składową kannabinoidów. Jak wskazują najnowsze badania, nasz organizm ma zdolność do produkcji tzw. endokannabinoidów, które potrafią oddziaływać na receptory CB2, zupełnie tak samo jak THC. Tyle że, ich ilość jest zbyt niska, by wywołać aż tak mocną reakcję. Właśnie dlatego THC jest silniejsze niż nasze naturalne endokannabinoidy. Od pozostałych transmiterów różni je to, że nie są magazynowane, lecz ulegają rozkładowi po wywołaniu reakcji. efekt ich działania jest zatem krótki. Faktem jest natomiast, że u osób cierpiących na depresję produkowane jest znacznie mniej hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Terapia THC ma wspomóc układ neurologiczny i dostarczyć związków, które prowokują wydzielanie „hormonów szczęścia”.

W jaki sposób THC dostaje się do mózgu?

THC zazwyczaj dostaje się do organizmu przez palenie marihuany. THC wchłania się przez drogi oddechowe ok. 4 razy szybciej, niż drogą doustną. THC jest wchłaniany w płucach i wiązany do tkanki tłuszczowej. Potem ulega rozkładowi i przedostaje się do krwioobiegu. Wraz z krwią dociera do mózgu i tam wywiera wpływ na odpowiednie receptory. THC może pomóc w złagodzeniu objawów depresji, gdyż umożliwia wytworzenie właściwej ilości kannabinoidów.

Gdzie dostać THC?

Współcześnie istnieje wiele metod dostarczania THC do organizmu. Palenie „jointów” jest nielegalne, a lekarstwa typu „Sativex” można dostać wyłącznie na receptę. Hodowla konopii jest niezgodna z prawem. Legalnie można dostać jedynie nasiona konopii. Są one jednak bardzo cenne, sprzedawane na sztuki, a nie na kg.