Ciekawe informacje
Medyczna Marihuana

Marihuana – czy wyleczy stwardnienie rozsiane?

Marihuana – czy wyleczy stwardnienie rozsiane?

THC, czyli tetrahydroksykannabidiol nadal stanowi jedną z zakazanych rynkowo związków. Faktem jest, że może wpływać na niektóre struktury mózgu odpowidzialne za zachowanie, nastrój, pamięć, zdolność uczenia się czy zapamiętywania. W skrajnych przypadkach przedawkowania może wystąpić psychoza, halucynacje czy zaburzona koordynacja ruchowa. Nie oznacza to jednak, że jego potencjał działania nie został wykorzystany w lecznictwie. Z uwagi na to, że potrafi oddziałwyać na nerwy, komórki, można śmiało go stosować w leczniu niektórch schorzeń. THC łagodzi stany zapalne, uzupełnia niedobór endokannabinoidów, wzmacnia odporność, motywuje komórki nerwowe do podziałów.

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Wykładnikiem patomorfologicznym stwardnienia rozsianego jest demielinizacja nerwów. Innymi słowy: zanika mielinowa osłonka, której zadaniem jest ochrona nerwów, zapewnianie niezakłóconego przewodzenia oraz odżywianie. Co się stanie gdy jej zabraknie? Odpowiedź jest prosta: nastąpią trudności w poruszaniu, parestezje, zabrzenia czucia, które z dnia na dzień będą się pogarszać, prowadząc do trwałego kalectwa. Choroba jest bardzo nieprzyjemna, a po dziś nie ma na nią żadnego w 100% skutecznego lekarstwa. Nadzieję niesie jednak THC…

Jak działa THC na nerwy?

Najnowsze badania dowodzą, że jednym z kilku czynników jakie muszą zaistnieć, by choroba się rozwinęła jest niedobór endokannabinoidów. Jak się okazuje, to właśnie ich niedobór może sprzyjać reakcji zapalnej powstającej w nerwach. To właśnie stan zapalny powoduje niszczenie tkanki nerwowej. Orgaznim omyłkowo zaczyna traktować osłonki mielinowe jak wroga, na skutek czego dochodzi do powstawania tzw. „blizn” na nerwach, które zakłócają przewodzenie bodźców. Aby zatrzymać postęp choroby, potrzebny jest czynnik, który zahamuje stan zapalny. Badania sugerują, że THC może to zrobić. Powstają już nawet leki, które mają na celu załagodzić rzuty choroby.

THC – skąd go wziąć?

THC zawarty jest w konopiach. Najwięcej jest ich w odmianie Cannibis indica – konopie indyjskie. Ich uprawa jest jednak, zabroniona na terenie Polski. Legalnie można dostać tylko pojedyncze nasiona i to w charakterze kolekcjonerskim. Nasiona są sprzedawane na sztuki, a nie na kg. Poza tym, THC znajduje się w niektórych lekach, jak np. „Sativex” czy „Marinol”. Trzeba jednak, mieć receptę od lekarza i pozwolenie na ich stosowanie. Marihuana i jej wpływ na stwardnienie rozsiane (MS) oceniany jest jako bardzo pozytywny.